גזור הדבק

לא קל

שנה בדיוק. 365 ימים. 52 שבועות. 12 חודשים עברו מאז שנחתנו בלונדון עם חמש מזוודות וניסינו למצוא את עצמנו. הלומי חמישה שבועות מחוסרי בית בישראל, בקור שהיה נראה בלתי סביר באוגוסט, יצאנו משדה התעופה והתחלנו לחפש את האובר שלנו. אפילו זה לא היה קל. ואני חושבת שזה הדבר הראשון שלמדתי על לונדון. לא קל. לא שבתל אביב תמיד קל, או שבניס תמיד היה פאי לימון עם מרנג שרוף בדיוק במידה הנכונה. לא היה. אבל בלונדון בהחלט לא היה קל. חצינו כמות עצומה של מכשולים, שבפני עצמם נראים כמו בדיחה בספר מהספרייה; אי אפשר לשכור דירה בלי חשבון בנק, ואי אפשר לפתוח חשבון בנק בלי כתובת קבועה של דירה ששכרת; צריך לשלוח את הדרכון למשרד הפנים כדי לקבל הארכה לויזה, אבל צריך לשלוח את הדרכון למשרד הפנים כדי לקבל סבסוד על הגן, אבל זה לא אותו משרד הפנים, אז אי אפשר ביחד. כל מיני דברים כאלה, שכל אחד בפני עצמו הוא דביליות מושלמת, וביחד הם הופכים לגיהנום.

tree

וואו, כמה

בסוף מצאנו את האובר והגענו לדירה, והדבר השני שלמדתי על לונדון היה: וואו, כמה. הדירה הייתה בקומה השלישית, והשקיפה על סביבתה. ואי אפשר היה שלא להבחין בכמה! כמה בניינים רבי קומות! כמה אנשים! כמה לונדון! ואחר כך הצטרפו: כמה אזורים! כמה אנשים! כמה רכבות! כמה מקומות עבודה אפשריים! כמה מוזיאונים! כמה ספרים! כמה ספרים! כמה ספרים! כמה פארקים! כמה חדרי כושר! כמה מסעדות! כמה בתי קפה! כמה רחובות! כמה אנשים! כמה אוטובוסים! כמה אנשים! כמה ג׳אנק פוד! כמה עושר! כמה עוני! כמה ספרים זולים! כמה ברי יין! כמה פאבים! כמה בגדים! כמה פארקים! כמה הופעות! כמה הצגות! כמה חנויות! כמה בירוקרטיה! בלונדון יש שפע. שפע מהכל. שפע שנדמה שלא נגמר ולא ייגמר. השפע הזה הוא כמו סם: אפשר בקלות להתמכר אליו, ולהינשא על גלי החדשנות שבו, עד שברגע אחד את מתנתקת ממנו, ולא מבינה איך אפשר לצרוך כל כך הרבה, ולמה לא נותנים לך קצת שקט. ואז את שואפת אוויר בבית רגע, וצוללת חזרה, ושוב לא מבינה איך יכולת להתנתק מהסם.

roof.JPG

אחרי ש

אז צריך למצוא דירה, ורק אחרי זה אפשר לחפש גן. אחרי שלב יתרגל לגן, אפשר למצוא עבודה. אחרי שאני אמצא עבודה, אפשר להתחיל לחפש עבודה טובה לנדב. אחרי שנמצא עבודה טובה לנדב, נחשוב שוב על הדירה שלנו ונראה אם אנחנו רוצים להישאר בה עוד שנה. אחרי זה לב כבר צריך לעבור לבית ספר וצריך למצוא לו בית ספר. אחרי הדירה, צריך למצוא חברים. אחרי הפגישה הראשונה באה הפגישה השנייה. אחרי הפגישה השנייה באה הפגישה השלישית. ברביעית או בחמישית אפשר אולי לדעת האם מדובר בחברות. אחרי החברים צריך למצוא מקום טוב ללמוד צרפתית. אחרי זה נוכל לדעת לאילו חופשות אנחנו יכולים לנסוע לשנה הבאה.

כל הזמן מרחף באוויר איזה רגע דמיוני שבו החיים שלנו יחזרו למסלולם. ועד שהרגע הזה יגיע צריך לחכות. ולחכות. ולעשות עוד דברים מרגיזים. ולחכות. ואי אפשר להתחייב לכלום. ואי אפשר להתחיל שום תהליך עמוק של היקשרות. אנחנו לא פה. וגם לא שם. אנחנו בינתיים. אנחנו לפני. אנחנו עוד מעט. אנחנו בזמן מעבר. ויש בזה יתרונות כנראה,שקשורים בחיים בהווה, אבל יש בזה גם תחושה מאד מרגיזה של החיים שעוברים לידינו, בזמן שאנחנו מתרגלים.

jl.jpg

שנה

החיים שלנו בהחלט היו במסלול. הכל התנהל בדיוק איפה שבחרנו, בשלושה רחובות בתל אביב, עם גיחות למקומות אחרים. וזרקנו את הכל כי רצינו לגור במקום אחר. כי אני לא יכולתי לדמיין את עצמי נעה באותם מסלולים מגיל ארבעים ועד המוות. כי חשבתי שזה לא יכול להיות שגמרתי לגלות. כי חשבתי שזה לא יכול להיות שזה כל מה שיש. כי חשבתי שאין שום בעיה: אנחנו פשוט ניקח אותנו ונעביר למקום אחר.

ומה שגיליתי יותר מהכל, אני חושבת, שאנחנו לא תכנת מחשב, ולא מלים במעבד תמלילים ואי אפשר לעשות לנו גזור והדבק. אי אפשר לגזור אותנו מחיים שלמים שארגנו במשך כל החיים, ולשים אותנו במקום אחד, ומייד חיים שלמים ייארגו סביבנו.

זה החוסר הגדול ביותר בתיאום ציפיות מצידי עם העולם, אני חושבת. אני דמיינתי שבשנה נוכל, בשקדנות ובסבלנות ובמאמץ, לבנות את רחוב ביאליק בלונדון, ולהמשיך משם, לכיבוש העולם. זה לא עבד. כי למה שיעבוד? ועכשיו אני חושבת: לאן אנחנו ממהרים, בעצם?

15 תגובות בנושא “גזור הדבק”

  1. כשלונדון תהיה ביאליק קטנה, אז תרצי באמת הבייתה, בינתיים אלה געגועי השקיעה המאוחרת באירופה הזאת #לב

  2. אני אוהבת אותך ואני לא אוהבת אותך, כי בלי קשר ליפן, את כל הזמן זורקת אותי אל הקשר הראשוני של הדברים (כן!!! כמו בסריגה. בדיוק כמו) ואז אני חושבת, אלוהים למה לא כתבתי על זה בעצם, ועם כל כך הרבה דברים אני מזדהה, ואת יודעת מה אני כל כך אוהבת בזה? את זה שבכלל המסלולים שלנו לא דומים, וגם אני כבר לא יכולה לראות את עצמי עם ילד קטן, אבל רק להגיד לך, שיסמין נולדה לפני הזמן, והרבה הרבה זמן, כשהיא היתה תינוקת בקור של טוקיו חיכיתי שהכל יחזור למסלול, זה שהיה לפניה, וכשהיא היתה בת שנה, יום אחד אמרתי לארז אתה יודע? זה לתמיד הדברים האלה, הילדים והכל, אז אתמול היא התגייסה, ונשיקות. מלא

  3. את לחלוטין מדבררת אותי. את המארג הנרקם ונפרם חלילה, אולי בו זמנית. והתחושה של החיים העוברים לידנו בעודנו מסתגלים כל כך מדויקת, אז תודה על זה.
    אבל אני שומעת גם את החיוך הזה (יותר נכון smirk) בגוון YOLO. את חיה את הבחירה הזו, ושום בירוקרטיה בריטית מדופלמת לא תעצור אותך.
    ואגב זה, הודות למנדט הבריטי גם עליה לישראל כרוכה בשיט דומה שבא לך לצרוח.

  4. עכשיו כשאני גרה במקום קבוע (פחות או יותר, בחיים שום דבר הרי לא באמת קבוע) אני מתגעגעת לפעמים למעברים האלה, שכשנדדתי עם בעלי והחתולה בארה״ב. עם כל הבירוקרטיה האידיוטית וההסתגלות לכל ההבדלים הגדולים והקטנים בין מדינות, יש בזה משהו ממכר, להיות כל הזמן בתהליך של שינוי ולמידה.

  5. פעם, אחרי אינספור גלגולים ואחרי שחתמנו בהפגנתיות על חוזה שכירות עם אופציה לחמש שנים, התרגש עלי עוד מעבר שכזה. ובהתחלה רתחתי ופתאום נזכרתי שכשהייתי קטנה רציתי להתחתן עם צועני. ובאופן מוזר זה ניחם אותי. להיות תקועה זה יותר מייסר.

השאר תגובה