שנה, ים, שקט, הכרת תודה ויומולדת


שנה

אם אני חושבת על המילה שנה, כלומר שעברה כבר שנה עם החרא הזה, אני נתקפת כזאת מועקה, שמייד אני מחפשת את הדלת כדי לברוח מהחיים שלי. שנה זו יחידת זמן ממש גדולה כדי להגיד לעצמך ללא הפסקה: עוד מעט, עוד מעט זה ייגמר.
אבל זה לא נגמר. זה פשוט לא.
השלב הבא הוא שהמועקה שלי נתקלת בהבנה שאין אפילו איך לברוח, וישר היא מפעילה את השרירים שמקפלים את כל הגוף ומקריסים אותו על הספה, עוצמים את העיניים והאוזניים ומחכים לאות הרגעה. כאמור, אין אותות הרגעה, ולכן, אסור אסור אסור לחשוב על המילה שנה.
במקרה הצורך, כשהמילה שנה עולה בשיחה, או כשמישהו אשכרה מדבר על זה שעברה שנה ואין שום אות הרגעה באופק, כדאי לשיר בלב שירים של אסף אמדורסקי.

עוד גרפיטי יפה מאד של CASE Maclaim, אמן גרמני שצייר את גם את התמונה שפותחת את הפוסט. הגרפיטי בבזל. התמונה מפה. נגיד, גרפיטי לא ראיתי כבר חודשים ארוכים.

ים

אימא של חבר של לב (לב מוכן שהיא תהיה גם שלו.היא מאד ליברלית בענייני גלידות במקדונלדס), שאוהבת את הים ונשואה לבנאדם שמחייך בעיקר כשהוא מדבר על גלישה, סיפרה שהיא מחפשת ביוטיוב סרטונים על חמשת החופים הטובים במקסיקו או על החופים המומלצים לאפריל או על לאיפה כדאי לברוח מבריטניה בחורף, ואז מכינה לעצמה כוס תה,ומתיישבת לצפות (היא מליברפול, ויש לה מבטא אנגלי כבד, וכשהיא אומרת cuppa בשביל התה שלה, מייד גם לי בא להתיישב לידה). סוגה עילית.
אני עושה הפוך. סוגרת את הטלוויזיה. מכבה את האור. נכנסת מתחת לשמיכה, הולכת לישון, ובתשעים אחוז מהפעמים שבהן אני זוכרת את החלומות שלי, אני בים. בזמן ערות, עדיף שלא.
אפשר גם פה אסף אמדורסקי, אם כי לא תמיד זה עוזר. לפעמים עדיף צ׳ילי גונזלס.

43

בתוך כל החרא הזה לא מזמן הייתה לי יומולדת. איך אפשר בכלל לשמוח שמחת יומולדת פשוטה בתוך זה, לא ברור. אבל הילד שלי עשה לי סיור וירטואל בגוגל ארת׳ והבעל שלי קנה לי מתנות ממש שוות והצליח להכיל את כל ההתרגשות של לב מכך שפותחים את הבוקר בממתקים. שניהם עשו לי חפש את המטמון עם טריליון ביצי איסטר זעירות שהייתי צריכה לחפש בבית, והרבה אנשים התיישבו מול המחשב כדי לדבר איתנו בזום תוך כדי שאנחנו אוכלים אוכל הודי מהמסעדה שאני אוהבת. לאורך כל היום הגיעו מתנות מפתיעות מהיונים של תיבת נוח של הזמן שלנו: השליחים של אמזון (מדווחים מבחוץ: עוד לא כלו המים! עוד לא כלו הפאקינג מים!). ככה שהצלחתי להתרגש ולשמוע ולהאמין שתיכף יגיע אות ההרגעה ליומיים שלמים.

לב ואחת המתנות שקיבלתי

שקט

אסור גם לחשוב על שקט. יריעות ארוכות ודביקות של שעות שנמתחות אל תוך עצמן, ובהן אפשר לעשות מה שרוצים. אפשר להתרכז בדבר אחד ולצלול לתוכו בלי שום יצור חיצוני (נגיד ילד מתוק מאד בן 7 שכבר חודשים ארוכים ואולי שנים או עשורים לא הולך לשום מקום ורק מחכה שאיזה מבוגר יצליח למצוא את הכוחות להיות רגע ילד) מחליט שהגיע הזמן לשחק את משחק הכדורגל המיליון וחמש עשרה בסלון. אפשר גם להתרכז בשום דבר, ופשוט לשכב על הספה ולהתחבק, ולהרגיש נעימות של עור בעור. נעימות. פשוטה. אפשר גם דוקא להחליט שהגיע הזמן לעשות משהו פעלתני ולקרוא באינטנט. סתם, לא בשביל משהו שממש חייבים כרגע. בשביל הכיף. או אפילו לנקות את האמבטיה עם אוזניות, כדי לעשות פעולה שבסופה יש תוצאה. אם יוצא שחושבים על שקט, ובעיקר על חסרון השקט, אין שום מוזיקה שיכולה לעזור. רק ללכת לחדר השינה, לסגור את הדלת, ולהיות עם עצמך לחצי שעה, שעה או שעתיים.

CASE, שהוא כמעט בגילי וקוראים לו גם Andreas von Chrzanowski, בהחלט מבין בכבדות הלב

מה בעצם חסר

לפעמים אסור גם לחשוב על מה בעצם חסר. כלומר, את אחת מבנות המזל. אף אחד לא מת. יש לך עבודה. יש לך משפחה שאת אוהבת. את גרה בבית נעים. יש לך כסף לשליחים של אמזון. פעם בכמה ימים את מזמינה אוכל מוכן. פעם ביום את לוקחת את הילד שלך לסופר וקונה לו מה שבא לו. מדפי הספרים שלך עולים על גדותיהם. ויש לך חברים שמברכים אותך ליומולדת בכל מיני שפות ומכל מיני מדינות בעולם. כל זה נכון, אבל המחשבה הזאת היא כל כך מגבילה. איבדתי (כמו כולם) כל כך הרבה בשנה האחרונה, והמגבלה הזאת, שבמסגרתה אני אמורה לא להתבכיין כי ברור שיה יכול להיות גרוע יותר, מביאה לי את העצבים. יאללה, לקחו לי את חופש התנועה, את החברים, את המשפחה, ואת כל מה שכיף. אם עכשיו אני אמורה לא להתלונן אז בשביל מה לעזאזל בכלל המציאו את אופציית הקיטורים. הכרת תודה זה חשוב, אבל אי אפשר להמעיט בערך של מה שאיבדנו. סבבה?

התמונה בראש הפוסט: Case Maclain, Cities of Hope, Manchester Photo © Henrik Haven. מקור

4 תגובות בנושא “שנה, ים, שקט, הכרת תודה ויומולדת”

 1. התמונות האלה מקסימות, ממש אוהבת. כל הכבוד לCASE Maclaim (יותר פשוט מהשם הארוך המסובך האמיתי שלו) ממש!
  מודה שכאשר ראיתי את הכותרת שנה וקראתי את המשפט הראשון לא הבנתי. עוד הסתובבו לי בראש כל הפוסטים של "סיכום שנת 2020" שקראתי (וכתבתי, בעוונותי) ולקח לי זמן לקלוט מה בעצם את אומרת. ואת לגמרי צודקת. אסור עד מסוכן לומר את המילה שנה. במיוחד כי זה לא נגמר. במיוחד כי אין לנו פאקינג מושג מתי (אם בכלל) זה עומד להיגמר.
  את חולמת בתשעים אחוז על ים? באמת? איזה כיף לך. אני בדרך כלל במסעות, בשדות תעופה, במלונות, כנסים, קורסים, קייטנות – בגילאים שונים. מוזר מוזר מוזר. אה, כן ובדרך כלל מחפשת שירותים ולא מוצאת או לא ראויים לשימוש. בחלומות, כן?
  מזל טוב, גם לי היה יום הולדת (אתמול). לבד בבית. בעצם בערב חטאנו ויצאנו לחברים. אבל כל היום הייתי לבד – אבל עם מלא טלפונים ועוד יותר מלא הודעות של ברכות, ואפילו שליח אחד שהביא זר פרחים. ואפליקציית "E-vrit" שהודיע לי שחברים קנו לי חמישה ספרים מקוונים. יש!!! ובכל זאת יום הולדתך נשמע הרבה יותר כיפי. כל הכבוד לכם.
  ולנקות עם אוזניות זה ממש אחלה. וגם להתחבק על הספה. דווקא בעת חסרון השקט (למשל כשבעלי מתעקש לשמוע חדשות חמש שעות ביום ברצף, ואני רוצה להתרכז בדברים אחרים) אני שמה באוזניות שופן או בטהובן או…הבנת את הכיוון הכללי, ואז כל הרעש הסביבתי מפסיק להתקיים.
  אבל הכי הכי הכי חשוב מה שאמרת על הקיטורים. כן כן מותר להתלונן (יצא לי סלוגן)! כמו שאני תמיד אומרת – זה שאנשים גוססים מסרטן זה לא אומר שלא כואב לך קצח כשאת חוטפת מכה מהקיר באצבע הקטנה של הרגל! מה שחסר לך חסר לך. ומותר לגמרי להתלונן על זה. וטוב שיש לך את הבלוג הזה, וכאן את יכולה להתלונן כמה שבא לך. שפכי כאוות נפשך. מאחלת שנה (סליחה על המילה הגסה) טובה יותר, חופשיה יותר, חברתית יותר, תזזיתית יותר, ובעיקר בריאה יותר.

 2. אני לא במצבך ולא בגילך ולא במקום שבו את גרה ולא שום דבר, ולמרות זאת מזדהה איתך לגמרי. ולגמרי מותר לקטר, לפעמים זו דרך טובה לשרוד. וכשאני רוצה לברוח, אני חושבת על ים. תמיד ים. או נהר.

  מאחלת שהשנה הזאת תעבור בטוב, ושיום ההולדת הבא יהיה רגיל לגמרי, כמו ימי ההולדת הוותיקים והטובים שהיו לנו בעולם הישן שהכרנו.

  ומזל טוב!

השאר תגובה